Katalog stron

Katalog Hybryda
Prasa

Kwalifikacje do MŚ 2010: Pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych, Michał MVP!
Reprezentacja Polski jest już o krok od wyjazdu na przyszłoroczne mistrzostwa świata. W piątkowym, pierwszym meczu eliminacyjnym biało-czerwoni pokonali w Gdyni Słowenię 3:0, a najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Michał Bąkiewicz. W sobotę podopieczni Daniela Castellaniego zagrają ze Słowacją, która w pierwszym pojedynku uległa Francji 1:3.

Polska - Słowenia 3:0 (25:16, 25:23, 25:15)

Polska: Piotr Gruszka, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz, Marcin Możdżonek, Piotr Gacek (libero) oraz Jakub Jarosz, Zbigniew Bartman, Paweł Woicki, Michał Ruciak

Słowenia: Alen Pajenk, Davor Čebron, Mitja Gasparini, Matija Pleško, Tomislav Šmuc, Jasmin Čuturić, Sebastijan Škorc (libero) oraz Tine Urnaut, Dejan Vinčič

Polacy nie mieli większych problemów z ograniem dużo niżej notowanych rywali, a już pierwsze piłki piątkowego pojedynku dawały naszym reprezentantom wyraźną przewagę. Na pierwszej przerwie technicznej, pierwszego seta, Polka prowadziła co prawda jedynie dwoma oczkami (8:6), ale już kilka akcji później przewaga wynosiła cztery punkty (14:10) i stopniowo rosła. Podopieczni Daniela Castellaniego bardzo dobrze grali blokiem i zagrywką, która kilkakrotnie sprawiała wiele problemów drużynie słoweńskiej. Na drugiej przerwie technicznej gospodarze prowadzili 16:12 i byli już niemal pewni zwycięstwa w pierwszej odsłonie. W końcówce, znów o swojej obecności przypomniał się blok, a dokładniej Paweł Zagumny i Marcin Możdżonek, którzy na zmianę wbijali pod nogi piłkę atakowaną przez rywali (18:12, 19:12). Również blokiem nasi gracze zakończyli tą partię, ostatecznie wygrywając 25:16.

Druga partia niemiałaby historii, gdyby nie fatalna seria, która przydarzyła się naszym reprezentantom. Do stanu 15:10 wszystko przebiegało po myśli Polski. Wówczas jednak, gra podopiecznych Daniela Castellaniego zupełnie przestała się kleić. Biało-czerowni raz po raz byli blokowani, a poza tym popełniali szkolne błędy. Rywale znakomicie czytali naszą grę i wysokiego prowadzenia nic nie zostało. Słoweńcy najpierw wyrównali (17:17), a chwilę później wyszli na pierwsze w meczu prowadzenie (17:18). Szkoleniowiec reprezentacji Polski poprosił o czas, a przy stanie 22:21 wprowadził na boisko Pawła Woickiego. Ten, nie zastanawiał się ani chwili i przy pierwszym kontakcie z piłką zaserwował asa (23:21). Piłkę setową wywalczył Daniel Pliński (24:22), a seta zakończył wspaniałym atakiem Michał Bąkiewicz.

Trzeci i jak się później okazało ostatni set piątkowego spotkania grany był od początku do końca pod dyktando reprezentacji Polski. Już po kilku minutach nasi zawodnicy prowadzili 5:1 i słoweński szkoleniowiec zmuszony był poprosić o czas. Przerwa niewiele pomogła, gdyż biało-czerowni spokojnie utrzymywali kilkupunktową przewagę, a momentami nawet ją powiększali (10:6, 13:7). Na drugim regulaminowym czasie nasi gracze wygrywali już 16:9 i zwycięstwo w całym meczu było niemal przesądzone. W końcówce goście postarali się jeszcze odrobić kilka oczek, ale przewaga gospodarzy była zbyt duża. Ostatecznie nasi zawodnicy zwyciężyli 25:15 i w całym meczu 3:0.

Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Michał Bąkiewicz

Michał w całym spotkaniu zdobył dwanaście oczek, z czego cztery punkty blokiem oraz osiem w ataku (skuteczność 72,73 proc.) W przyjęciu natomiast uzyskał 21,43 proc.

Po spotkaniu Michał wypowiedział się dla telewizji Polsat Sport:

- Cieszę się, że moja dyspozycja nie jest zła, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, że zaprezentowaliśmy się dziś dobrze jako zespół. Trzeba jednak mieć świadomość, że to zakończone przed chwilą spotkanie to już historia. Od tej chwili musimy już zacząć myśleć o jutrzejszym meczu ze Słowacją. Myślę, że w dzisiejszej siatkówce nie ma przeciwników łatwych i do każdego trzeba wyjść skoncentrowanym na maksa. Przed każdym spotkaniem musimy się więc wzajemnie mobilizować, niezależnie od tego z kim gramy... Mieliśmy tylko jedną odprawę do tej pory na temat Słowaków. Na pewno będzie to trudne spotkanie i zdajemy sobie z tego wszyscy doskonale sprawę. Najważniejsze jest to, żebyśmy jutro wygrali i awansowali do mistrzostw świata.

źródło: inf. własna/SportoweFakty.pl/reprezentacja.net