Katalog stron

Katalog Hybryda
Prasa

Pewna wygrana biało-czerwonych - relacja z drugiego meczu Wenezuela - Polska
Polacy po raz drugi wygrali w Caracas z Wenezuelą. Tym razem podopieczni Daniela Castellaniego nie dali ugrać rywalom ani jednego seta i w dobrych nastrojach wracają do kraju. Dzięki tej wygranej Polska przesunęła się na drugie miejsce w tabeli gr D.

SET I

Polacy drugie spotkanie z Wenezuelą rozpoczęli bardzo spokojnie. Na pierwszej przerwie technicznej widniał wynik 8:6 dla gospodarzy. Tuż po niej udane akcje polskiego teamu doprowadziły do remisu (8:8). Druga przerwa to już jednopunktowe prowadzenie biało-czerwonych. Po wznowieniu gry znakomicie w polu serwisowym spisywał się Piotrek Nowakowski (16:18), co doprowadziło do wzięcia czasu przez wenezuelskiego szkoleniowca. Po powrocie na parkiet dynamicznym atakiem po skosie poczęstował Polaków Carlos Luna, na co jednak szybko odpowiedział Jakub Jarosz (17:19). Do końca pierwszej partii toczyła sie niemal wyrównana walka. Seta zakonczył Bartosz Kurek i siatkarze Daniela Castellaniego mogli cieszyć się z wyniku 25:21.

SET II

Druga partia zapowiadała dość wyrównaną walkę do końca tego seta. Wenezuelczycy swoje pierwsze punkty zanotowali po błędach rywali: zagrywka w siatkę Jakuba Jarosza, przekroczenie linii trzeciego metra przez Kurka, zepsuty serw młodego rozgrywającego Grzegorza Łomacza. Polacy, mimo przewodzenia w grze, nie potrafili wypracować większej niż trzypunktowej przewagi. Podczas pierwszej przerwy technicznej na tablicy widniał wynik 6:8 dla zespołu z Europy. Po wznowieniu pojedynku doskonale w ataku poradził sobie, najlepszy w ekipie Wenezueli, Luis Diaz i do wyrównania brakowało jednego oczka. Jednak podopieczni Daniela Castellaniego nie pozwolili rywalom na taki ruch i po skutecznych serwisach Piotra Nowakowskiego i świetnej grze Bartosza Kurka Polacy oddalili się na cztery punkty (9:13). Wówczas o czas poprosił zafrasowany grą swych siatkarzy trener Gutierrez. To nie pomogło podnieść się gospodarzom i po bloku Marcina Możdżonka biało-czerwoni na drugiej przerwie technicznej zameldowali się już z aż sześciopunktowym prowadzeniem. Tuż po niej dwie skuteczne akcje, w tym podwójny blok Możdżonka i Michała Bąkiewicza, dały wynik 10:18! Akcja Ivana Marqueza przyniosła kolejny punkcik gospodarzom. Przy stanie 11:19 w polu serwisowym pojawił się kapitan teamu z Europy. Popularny Bąku nękał swymi zagrywkami wenezuelskich przyjmujących, którzy zupełnie sobie z nimi nie radzili. Jose Gutierrez poprosił o czas, chcąc zdekoncentrować Bąkiewicza. Ta sztuka jednak mu się nie udała i kapitan polskiego zespołu do końca ów seta znajdował się w miejscu dla zagrywających, a jego koledzy po dostaniu piłki po złym przyjęciu Wenezueli, robili z nią co należy. Błąd w ataku Ismela Ramosa zakończył drugą partię wynikiem 11:25!

SET III

Trzecią, jak się później okazało ostatnią, odsłonę meczu asem serwisowym zainaugurował genialnie spisujący się Bartosz Kurek. Przy stanie 1:2 kolejnym punktowym blokiem popisał się środkowy Marcin Możdżonek, czym odebrał piłkę rywalowi, a na zagrywce pojawił się inny polski środkowy - Piotr Nowakowski. Podopieczni trenera Gutierreza nie potrafili poradzić sobie z taktycznymi serwami młodego Polaka. Nawet wejście kapitana, Andy Rojasa na przyjęcie, niezbyt poprawiło ów element, co sprawiło, że Wenezuelczycy po niedługim czasie przegrywali 1:5. Na pierwsza przerwę techniczną biało-czerwoni schodzili przy wyniku 3:8. Po wznowieniu spotkania dynamicznymi atakami postraszył podopiecznych Daniela Castellaniego Thomas Ereu, rozegrał się także Luis Diaz. Jednak dobra gra naszych środkowych oraz świetna dyspozycja Bartosza Kurka, który błyszczał a ataku, nie pozwoliła zbytnio dogonić wyniku przez gospodarzy i na kolejnej przerwie technicznej Polska prowadziła pięcioma oczkami. Po niej atak Marqueza oraz blok na Jaroszu doprowadził do zmniejszenia owej różnicy do trzech punktów (13:16). Polacy w porę zdarzyli się otrząsnąć, przyspieszyć tempo i po niedługim czasie było 13:19. Widząc przestój w grze swych siatkarzy, trener gospodarzy zmuszony był do wzięcia czasu. Na nic to się jednak zdało. Polski team zaliczył jeszcze dwa skuteczne bloki i przy stanie 13:21 wenezuelski szkoleniowiec po raz kolejny poprosił o przerwę w grze. Mimo pewnych trudności w samej końcówce atak Kurka zakończył tego seta wynikiem 18:25 oraz całe spotkanie 3:0 dla przyjezdnych z Europy.

Najlepiej punktującym graczem po polskiej stronie siatki był dziś Bartosz Kurek, zdobywając ich w sumie dwadzieścia. Miał on także największą skuteczność w ataku - 71%. Michał Bąkiewicz w tym meczu zdobył 6 punktów, wszystkie z ataku. Zagrywki przyjmował ze skutecznością 30%.

Na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu Michał powiedział:

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi z takiego wyniku, choć ważniejszym zwycięstwem jest to piątkowe. Ono pozwoliło nam czuć się pewnie podczas niedzielnego meczu. Nasz zespół jest bardzo młody, obiecujący na przyszłość. Publiczność była bardzo radosna, włączając w to kilka osób kibicujących Polsce.

źródło: inf. własna / fivb.org