Katalog stron

Katalog Hybryda
Prasa

Puchar Wielkich Mistrzów: Japonia lepsza od Polski
Polacy rozpoczną rywalizację w Pucharze Wielkich Mistrzów od porażki z Japonią. Shimizu okazał się zbyt silnym przeciwnikiem dla "biało-czerwonych". Samym Bartkiem Kurkiem nie da się wygrać meczu.

Set I:

Długa wymiana na inaugurację kończy się przytomnym zachowaniem na siatce Marcina Możdżonka (0:1). Skuteczny atak na prawym skrzydle Marcela Gromadowskiego i 1:3. Asem serwisowym popisuje się Shimizu doprowadzając do remisu po 3. Blok na Gromadowskim pozwala Japończykom na pierwsze w tym meczu prowadzenie (4:3). Utrzymuje się jednopunktowe prowadzenie Japonii (6:5). Na pierwszej przerwie technicznej jest 8:7 po zagrywce w siatkę Michała Bąkiewicza. Po powrocie na parkiet bardzo ładnym atakiem popisuje się Gromadowski (8:8). Świetny serwis Shimizu niweluje dwupunktowe prowadzenie „biało-czerwonych” (11:11). Nieskuteczna akcja Łomacza i bezlitosny Gottsu (13:12). Fukuzawa kolejny raz w tym meczu jest nie do zatrzymania na lewym skrzydle (15:14). Na drugiej przerwie technicznej jest 15:16 za sprawą skutecznego bloku Polaków. Chwilę później na prowadzeniu znów są gospodarze po kiepskim rozegraniu Łomacza do Gromadowskiego (17:16). Pojedynczy blok Możdżonka i przy stanie 17:18 o czas prosi japoński trener. Pliński blokuje Shimizu i Polacy mają już dwa „oczka” przewagi (20:18). Bardzo mocny serwis Kurka i atak Plińskiego. Przy stanie 20:23 o drugą przerwę prosi japoński selekcjoner. Nowakowski podwyższa blok zmieniając Łomacza. Skutecznym atakiem popisuje się jednak Shimizu (21:23). Kolejny atak Shimizu zmusza trenera Castellaniego do wzięcia czasu. Po przerwie z szóstej strefy atakuje Kurek i „biało-czerwoni” mają piłkę setową (22:24). Błąd Japończyków kończy partię. 22:25

Set II:

Pierwszy punkt drugiego seta zdobywa Shimizu (1:0). Dynamicznym ciosem odpowiada Marcin Możdżonek (1:1). Blok na Danielu Plińskim pozwala rywalom odskoczyć na trzy „oczka: (4:1). Przez siatkę nie przebija się również Marcel Gromadowski (1:5). O czas prosi Daniel Castellani. Po powrocie na boisko Kurek atakuje po taśmie w aut (6:1). Złą passę przerywa Bartek, obijając blok (6:2). Na pierwszej przerwie technicznej jest 8:3. Japończycy grają niesamowicie w obronie, sytuacyjną piłkę w ataku wykorzystuje Gottsu (9:3). Dwa skuteczne ataki Możdżonka zmniejszają trochę dystans (11:6). Atak Kurka na lewym skrzydle powoduje, że o czas przy stanie 12:8 prosi trener Japonii. Polacy psują bardzo dużo zagrywek, Pliński nie przebija się przez blok Gottsu (15:9). Na drugiej przerwie technicznej gospodarze mają sześciopunktową przewagę po bloku na Kurku. Szczęśliwie dla Polaków Fukuzawa atakuje w aut (16:11). Jarosz zmienia Gromadowskiego. Michał Bąkiewicz uderza w aut i zostaje zmieniony przez Michała Ruciaka (18:12). To nie koniec błędów Polaków. Przy stanie 19:12 po autowym ataku Jarosza z szóstej strefy o czas prosi Daniel Castellani. Po bloku na Plińskim Woicki zmienia Łomacza. Wreszcie przejście robi Jarosz. Polacy są zupełnie nieskuteczni. Japończycy pewnie zmierzają po zwycięstwo w tym secie (23:14). Set kończy się zwycięstwem gospodarzy po ataku Fukuzawy. Dziesięciominutowa przerwa bardzo przyda się „biało-czerwonym”. 25:15

Set III:

Polacy rozpoczynają z Jakubem Jaroszem w wyjściowej szóstce. Po skutecznym bloku „biało-czerwonych” jest 0:2. Niestety zagrywkę psuje Marcin Możdżonek (1:2). Na potężnym zasięgu kończy Kurek, dwupunktowa przewaga mistrzów Europy utrzymuje się (2:4). Czapę dostaje Gottsu i jest już 2:5. Wyśmienity atak Michała Bąkiewicza (4:7). Możdżonek przyjmuje na drugą stronę, Japończycy odrabiają (6:7). Na przerwę techniczną drużyny sprowadza Jarosz (6:8). Przy stanie 7:10 o czas prosi trener Japonii. Długa wymiana kończy się atakiem z sytuacyjnej piłki Plińskiego (8:11). Bardzo silna zagrywa Jarosza przynosi zamierzony efekt gdyż Gottsu atakuje daleko w aut (8:12). Chwilę później asem serwisowym popisuje się Jarosz (8:13). Długa wymiana kończy się atakiem z sytuacyjnej piłki Plińskiego (8:11). Bardzo silna zagrywa Jarosza przynosi zamierzony efekt gdyż Gottsu atakuje daleko w aut (8:12). Chwilę później asem serwisowym popisuje się Jarosz (8:13). Szybszą piłkę kończy Bąkiewicz i na drugim czasie technicznym jest 11:16. Świetną obroną popisuje się Krzysztof Ignaczak i pozwala Polakom na wykorzystanie kontrataku (13:18). Pojedynczym blokiem Kurek zatrzymuje Fukuzawe. Przy stanie 13:18 o czas prosi trener gospodarzy. Japończycy popełniają proste błędy. Autowy atak Shimizu i 14:21. Ten sam zawodnik stara się ratować swój zespół potężnym serwisem (17:22). „Biało-czerwoni” szybko robią przejście po ataku Kurka na lewym skrzydle (17:23). Na boisko wchodzą Woicki i Gromadowski. Marcel obija blok, jednak sędziowie przyznają punkt gospodarzom. O czas prosi Daniel Castellani (20:24). Kolejna akcja padał łupem Shimizu. Castellani dokonuje zmian powrotnych (21:24). Ostatecznie partię kończy Kurek. 21:25

Set IV:

Na raty pierwszy atak tej odsłony kończy Kurek i zdobywa swój 18 punkt w tym meczu (0:1). Potężnego gwoździa wbija Jarosz (1:2). Trudny serwis Jarosza i kolejny atak Kurka (2:4). Brak asekuracji w polskim zespole pozwala Japończykom doprowadzić do remisu po 4. Polacy jednak ponownie odskakują na dwa „oczka” po tym jak Shimizu atakuje w aut (4:6). Atak w taśmę Jarosza i ponownie straty gospodarzy zniwelowane (6:6). Siatkarze z kraju kwitnącej wiśni obejmują prowadzenie, gdyż czapę na prawym skrzydle notuje nasz atakujący (7:6). Na przerwę techniczną Japończycy schodzą prowadząc 8:7 po bloku na Kurku. Wreszcie piłkę na środek do Możdżonka posyła Łomacz (8:8). Fatalny błąd popełnia Krzysztof Ignaczak jednak dość niespodziewani punkt pada łupem Polaków (9:10). Bartek Kurek nie może przebić się przez siatkę (12:11). O czas prosi Daniel Castellani. Nie możemy sobie poradzić z atakiem z szóstej strefy Fukuzawy (13:12). Niesamowity atak Shimizu i dwupunktowe prowadzenie gospodarzy (14:12). Dwa punkty z rzędu w polu serwisowym zdobywa Shimizu i jest 16:12 na drugiej przerwie technicznej. Po powrocie na boisko kolejny as posyła „biało-czerwonym” Shimizu. Kolejna przerwa dla trenera Castellaniego. Silny serwis Kurka na nic się zdaje gdyż bardzo skuteczny na lewym skrzydle jest Fukuzawa (19:14). Dwa kolejne punkty padają łupem mistrzów Europy i o czas prosi trener Japonii (19:16). Przy stanie 20:17 Bartman zmienia Bąkiewicza. Japończycy są bezlitośni. Atak Gottsu i 22:18.Przy stanie 22:19 Woicki zmienia Możdżonka w polu serwisowym. Posyła jednak piłkę w aut (23:19). Banalny błąd techniczny gospodarzy i ich selekcjoner prosi o przerwę (24:21). Nowakowski zmienia Łomacza podwyższając blok. Seta kończy kiwką Abe. 25:21

Set V:

Kurek zaczyna seta atakiem (0:1). Chwilę później nie idzie Bartkowi już tak dobrze (2:1). Przy stanie 3:1 o czas prosi Daniel Castellani. Kurek na szczęście przełamuje się (3:2). Toczy się walka punkt za punkt. 4:3 o zbiciu Plińskiego. Kurkowi bardzo potrzebne jest wsparcie kolegów w ataku (5:4). Łomacz zagrywa w siatkę (7:5). Zbicie Shimizu i zmiana stron przy stanie 8:5. Japończycy rozegrali się i prezentują bardzo wysoki poziom (7:10). Złe dogranie do Łomacza przy zagrywce Shimizu. Drugą przerwę wykorzystuje argentyński trener Polaków. Pełen złości atak z drugiej piłki Kurka kończy kolejną długą wymianę (11:8). Przy stanie 12:9 na boisko wchodzi Woicki. Piłka meczowa rywali i Ruciak za Kurka (10:14). Fukuzawa kończy mecz. 15:10

Japonia - Polska 3:2 (22:25, 25:15, 21:25, 25:21, 15:11)

Polska: Łomacz, Pliński, Kurek, Bąkiewicz, Gromadowski, Możdżonek, Ignaczak (L) oraz Woicki, Jarosz, Ruciak, Bartman, Nowakowski

Japonia: Usami, Matsumoto, Shimizu, Fukuzawa, Tomimatsu, Ishijima, Tanabe (L) oraz Abe, Matsuta, Yako, Yonoyama, Furuta

źródło: reprezentacja.net

Na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu, Michał powiedział:

- Wszystko potoczyło się tak, jak tego oczekiwaliśmy. Japonia zagrała bardzo dobrze, w szczególności w obronie. W dwóch momentach podczas tego spotkania dysponowali naprawdę silną zagrywką w wykonaniu Shimizu, która była bardzo trudna w odbiorze.

źródło: SportoweFakty.pl