Katalog stron

Katalog Hybryda
Prasa

ME 2009: Bez smaku porażki - relacja ze spotkania Polska - Słowacja
Podopieczni Daniela Castellaniego odnieśli piąte zwycięstwo i co najważniejsze wywalczyli awans do półfinału Mistrzostw Europy. W rozgrywanym w Izmirze nerwowym i emocjonującym spotkaniu biało-czerwoni, pokonali reprezentację Słowacji. Siatkarze Emanuela Zaniniego po porażce z Polską zajmują ostatnie miejsce w grupie E z kolei Polacy po 26 latach będą walczyć o medale.

I Set

Polscy siatkarze dobrze otwierają spotkanie, szybko obejmując prowadzenie. Nasi rywale doprowadzają jednak do wyrównania już przy stanie 3:3. Pierwsza przerwa techniczna rozpoczyna się przy dwóch punktach przewagi Polaków, po skutecznej przesuniętej krótkiej w wykonaniu Daniela Plińskiego. Po przerwie nasz środkowy zagrywa jednak piłkę w aut. Przy stanie 10:10 do wyrównania ponownie doprowadzają Słowacy. Gruszka ma spory problem z przebiciem się przez blok rywali. Gdy przewaga naszych przeciwników wzrasta do dwóch punktów, Daniel Castellani prosi o czas. Po przerwie Słowacy wciąż jednak utrzymują się na prowadzeniu. Podopieczni trenera Zaninego dobrze czytają naszą grę, my natomiast mamy duże problemy z postawieniem punktowego bloku. Na drugiej przerwie technicznej reprezentanci Słowacji przeważają dwoma punktami. Po regulaminowej przerwie polscy siatkarze wciąż nie mogą zniwelować różnicy dzielącej ich od rywali. Przy stanie 16:18 sędzia odgwizduje Polakom błąd ustawienia i tracimy kolejny punkt. Drugi czas wykorzystuje Daniel Castellani. Po czasie z przesuniętej krótkiej punktuje Możdżonek. Chwilę później Nemec przedziera się jednak przez polski blok. Przy stanie 18:21 szkoleniowiec Polaków dokonuje klasycznej podwójnej zmiany, wprowadzając Woickiego w miejsce Gruszki i Jarosza w miejsce Zagumnego. Słowaccy siatkarze wciąż jednak utrzymują się na fali i pewnie zmierzają do zwycięstwa. Nasi rywale wygrywają pierwszą partię do 21.

II Set

Drugi set rozpoczynamy od punktowego bloku na Diviśie. Chwilę później nasi reprezentanci znów zatrzymują blokiem tego zawodnika. Podopieczni Daniela Castellaniego stawiają jeszcze skuteczny blok na Nemecu i prowadzimy już 3:0. Po tym, jak sędzia odgwizduje błąd ustawienia naszym rywalom, trener Słowaków prosi o czas, który przynosi zamierzony skutek. Słowaccy siatkarze szybko doprowadzają do wyrównania po 4. To jednak my schodzimy na pierwszą przerwę techniczną z jednym punktem przewagi. Po przerwie skutecznie w ataku gra Kurek. Chwilę później ze środka efektownie punktuje Pliński. Przy stanie 11:7 Emanuele Zainini prosi o czas. Polacy wciąż jednak utrzymują się na 3-4 punktowym prowadzeniu. Na drugą przerwę techniczną schodzimy z pięcioma „oczkami” przewagi. Końcówka seta zdecydowanie należy do reprezentantów Polski. Przed końcem partii trener Polaków wprowadza jeszcze Bartmana, Ruciaka i Woickiego kolejno w miejsce Bąkiewicza, Kurka i Plińskiego. Przy stanie 23:15 asem serwisowym popisuje się nasz drugi rozgrywający. Chwilę później Bartman atakuje po rękach rywali i wygrywamy drugiego seta 25:15.

III Set

Trzecią partię rozpoczyna bardzo dynamiczny atak Kurka. Polacy szybko obejmują prowadzenie, które na pierwszej przerwie technicznej wzrasta do 5 punktów. Po przerwie efektownie z prawego skrzydła punktuje Gruszka. Po ataku Kurka w trzeci metr prowadzimy już 10:3. Wyraźnie przeważający polscy siatkarze prowadzą swoją grę spokojnie, konsekwentnie punktując rywali. Na drugiej przerwie technicznej prowadzimy już 16:7. Po czasie Paweł Zagumny popisuje się asem serwisowym. Po chwili, zdobyciem punktu długa wymianę kończy Gruszka. Nasi siatkarze czujnie grają pod siatką, dobrze czytając grę Słowaków. Zupełnie bezsilni reprezentanci Słowacji nie umieją znaleźć odpowiedzi na świetną grę Polaków, popełniają w dodatku błąd za błędem. Przy stanie 23:9 na boisku w miejsce Bąkiewicza pojawia się Ruciak. Trzecią partię wygrywamy deklasując rywali, 25:10.

IV Set

Czwarty set rozpoczyna się od wyrównanej walki obu ekip, chociaż na prowadzeniu utrzymują się Słowacy. Podobnie jak na początku meczu, bardzo skutecznie w szeregach naszych rywali gra Lukas Diviś. Podopieczni Emanuele Zaniniego schodzą na pierwszą przerwę techniczną prowadząc dwoma punktami, po ataku Ogurcaka z lewego skrzydła. Po czasie nasi przeciwnicy wciąż utrzymują się na 1-2 punktowym prowadzeniu. Kiedy Kurek popełnia błąd dotknięcia górnej taśmy przegrywamy już 8:12. Daniel Castellani prosi o czas, na niewiele się on jednak zdaje. Po przerwie asem serwisowym popisuje się Ogurcak. Po skutecznym bloku na Gruszce Słowacy schodzą na drugą przerwę techniczną z aż 8 punktami przewagi! Polacy wciąż nie mogą przedrzeć się przez słowacki blok. Przy stanie 11:17 na boisku w miejsce Zagumnego pojawia się Jarosz, a Woicki wchodzi za Gruszkę. Chwilę później w miejsce Kurka pojawia się Ruciak. Słowacy wciąż jednak punktują nas z dużą swobodą w każdym elemencie, a my jesteśmy zupełnie bezradni wobec ich dobrej gry. Po bloku na Możdżonku nasi rywale mają pierwszą piłkę setową, którą wykorzystują, wygrywając seta do 14.

V Set

Tie-breaka od zdobycia punktu zaczyna Gruszka. Po tym, jak Możdżonek i Gruszka zatrzymują blokiem Ogrucaka prowadzimy już 3:1. Słowacy stawiają jednak skuteczny blok na Kurku i szybko doprowadzają do remisu. Chwilę później skuteczni w grze z kontry reprezentanci Słowacji wychodzą na dwupunktowe prowadzenie. Cały czas trwa bardzo wyrównana i zacięta walka punkt za punkt. Zmiana stron boiska następuje przy jednopunktowym prowadzeniu naszych siatkarzy. Szybko jednak sytuacja zmienia się i prowadzenie obejmują Słowacy. W bardzo emocjonującej końcówce gramy blokiem, świetnie na ataku spisuje się też praktycznie niezawodny Gruszka. Po przepychance na siatce wygranej przez naszego atakującego mamy pierwszą piłkę meczową, której jednak nie udaje nam się wykorzystać. Chwilę później Polacy naprawiają swój błąd i znów mają okazję na skończenie zwycięsko meczu. Po ataku Gruszki wygrywamy piątą partię 16:14, zwyciężając w całym meczu 3:2.

Michał w pojedynku ze Słowakami zdobył w sumie 11 punktów oraz może poszczycić się aż 85. proc. skutecznego przyjęcia (37 proc. perfekcyjnego). Lepszy od Bąka w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła był tylko, w naszej ekipie, Bartosz Kurek - 86 proc (57 proc).

Polska - Słowacja 3:2 (21:25, 25:15, 25:10, 14:25, 16:14)

Polska: Piotr Gruszka, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz, Marcin Możdżonek, Piotr Gacek (libero) oraz Michał Ruciak, Zbigniew Bartman, Paweł Woicki, Jakub Jarosz, Piotr Nowakowski

Słowacja: Michal Masny, Emanuel Kohut, Tomas Kmet, Lukas Divis, Frantisek Ogurcak, Martin Nemec, Martin Pipa (libero) oraz Juraj Zatko, Jozef Piovarci, Martin Sopko, Milan Bencz i Matej Kubs (libero)